האיגוד לספורט הניווט בישראל

Israel Sport Orienteering Association

<-- לחץ כאן לתפריט
מחירון רכישת מפה
עד כמותמחיר יח
1010
209
308
999996
כמות לרכישה
שם המפה אשתאול
 
אזור מבואות ירושלים press image to enlarge
שנת מיפוי 1997
קנ"מ 1:15000
שטח (קמ"ר)
אין מידע
מיפוי על ידי J.Buud SWE M.Bendarik SLO
אופי השטח יער
מידע נוסף"במחנה דן, בין צרעה ובין אשתאול" החלה רוח ה' לפעם בשמשון הגיבור וכאן מתחילות פעולות גבורתו להצלת עם ישראל מידי פלשתים לפני 3,000 שנה. במקומו של הישוב העתיק הוקם בשנת 1949 המושב אשתאול על ידי עולים מתימן. בעבודה יזומה של הקרן הקיימת לישראל נטעו תושבי הסביבה את יער הנשיא, המשתרע בין לטרון לשער גיא בגבולו הצפוני ובין כפר אוריה לצרעה בדרומי. יער זה הוא אחד היערות הראשונים שנבחר לתחרויות ניווט. בעבר נחלק היער בין שתי מפות ניווט, צפון ודרום. במפות החדשות מחולק יער הנשיא-צפון לשתי מפות נפרדות: נוה שלום ואשתאול.

מפת אשתאול נמצאת בגבולו הצפוני של פרוזדור ירושלים ההיסטורי, שהיה קיים ממלחמת הקוממיות עד מלחמת ששת הימים. במלחמתנו הראשונה ניסו הערבים לנתק את ירושלים מיתר חלקי הארץ על מנת להכריעה. הישוב היהודי לא יכל להשלים עם אובדן בירתו הנצחית והשתדל לקיים בכל דרך את התחבורה אליה להעברת מזון וחומרי מלחמה. נזכור כי הדרך הראשית מתל אביב לירושלים עברה מישוב יהודי אחד למשנהו, שביניהם ישבה אוכלוסיה ערבית עויינת. שיירות קטנות לירושלים חלפו בדרך כשהן מותקפות ללא הרף. במבצעים שונים: נחשון, מכבי והראל, הצליחה ההגנה להשתלט על קטעי דרך ולהעביר לירושלים שיירות גדולות, שעזרו לתושבי העיר לעמוד המצור. אך מראשית חודש מאי 1948 נותקה ירושלים לחלוטין, ניתוק שהושלם בכיבוש לטרון על ידי הצבא הירדני.

בינתים הוקמה מדינת ישראל ונוסד צה"ל. נסיונות לפריצת הדרך נכשלו. רצה המקרה ושני לוחמים מחטיבת הראל החליטו להגיע לתל אביב בכל דרך והצליחו בכך. הם מצאו מעבר בגבעות השפלה בין שער הגיא לחולדה ומיד הוחל בפריצת דרך והכשרתה לכלי רכב בהסתר מעמדות האויב. הדרך קיבלה את השם דרך בורמה, על שם דרך שסללו הבריטים מבורמה לסין במלחמת העולם השניה, והיא שימשה להעברת אספקה לירושלים בהמשך המלחמה. לאורך הדרך הונח צינור מים שנקרא קו השילוח. דרך בורמה היתה בשימוש מספר חודשים עד לסלילת כביש הגבורה, שהוא הגבול הדרומי של מפת אשתאול.

דרך בורמה עוברת בחלקה הצפוני של מפת הניווט שלנו והיא מהווה את הגבול הדרומי של מפת "דרך בורמה" שמכסה את השטח בין מפת אשתאול לכביש מספר 1. דרך בורמה מסומנת בשטח בסימון שבילים אדום והיא נוחה למעבר כלי רכב לכל אורכה. חלק ממנה משמש קטע משביל ישראל, המסומן בשטח בצבעי לבן, כחול וכתום. במקום שמסתעף מדרך בורמה שביל ירוק ניתן לראות גם קטע של קו השילוח וגם לוחות ברזל מחוררים, שפאלות בלע"ז, ששימשו לריפוד דרך בורמה.

נכתב על ידי מיכה נצר
 
גבולות המפה
ארועי עבר
עונהתאריךתאורמועדון
200728/04/2007אליפות ישראל בניווט א. הריםחבל מודיעין
תמונות מהשטח