האיגוד לספורט הניווט בישראל

Israel Orienteering Association

<-- לחץ כאן לתפריט
מחירון רכישת מפה
עד כמותמחיר יח
9999910
כמות לרכישה
שם המפה בתרונות רוחמה
 
אזור דרום press image to enlarge
שנת מיפוי 1997
קנ"מ 1:15000
שטח (קמ"ר)
אין מידע
מיפוי על ידי T.Erdelyi HUN
אופי השטח חורש
מידע נוסףבשנת 1911 הוקמה חוות פועלים באדמות גַ'מַמַה אחרי שנרכשו על ידי "חברת ישראל" של ציוני רוסיה. השם הערבי, שפרושו גומה קטנה, הפך להיות רוחמה כדבר הנביא הושע: "וזרעתי לי בארץ וריחמתי את לא רוחמה". הפועלים חפרו באר ונטעו שקדים, ורוחמה היתה לישוב היהודי הדרומי ביותר בארץ. המתישבים סבלו רבות במלחמת העולם הראשונה בעת הקרבות שהתנהלו באזור בין התורכים לבריטים. הקשיים שלא תמו ומאורעות תרפ"ט (1929) גרמו לנטישת המקום. בשנת 1932 יושבה רוחמה שנית על ידי קבוצת פועלים, שנטעו פרדסים ונאלצו גם הם לעזוב במאורעות תרצ"ו (1936). בשנת תש"ד (1944), לאחר רכישת הקרקע על ידי הקרן הקיימת לישראל, יושבה רוחמה בשלישית, הפעם על ידי קיבוץ השומר הצעיר.
בשנת 1942, שנתיים לפני חידוש רוחמה, הוקם ממערב לה קיבוץ דורות, ראשי תיבות של דב ורבקה ותרצה, בני משפחת הוז שניספו בתאונה. שנה לפני מלחמת הקוממיות, במוצאי יום הכיפורים תש"ז, הוקמו 11 ישובים ברחבי הנגב. ברוחמה היה בסיס היציאה לשתים מאלה: שובל ומשמר הנגב. במלחמת הקוממיות היתה רוחמה הישוב היהודי הצפוני ביותר בנגב ואליה הגיעו שיירות האספקה והתגבורות מהצפון לחלוקה ליתר הישובים. על נתיב השיירות בקרבת רוחמה הוקם קיבוץ ברור-חיל. בהמשך המלחמה הוכשר ליד רוחמה מסלול נחיתה למטוסי תובלה של חיל האויר, שקיימו נתיב אספקה רצוף לנגב, במבצע ששמו כאופי הקרקע באזור: מבצע אבק. לאחר הקמת מדינת ישראל הוקמו סביב רוחמה קיבוצים, מושבים ועיירת הפיתוח שדרות. אחד המושבים נקרא פעמי תש"ז להנצחת העליה של 11 הנקודות הנזכרות.
רוחמה נמצאת בתוך נוף ייחודי בארץ, נוף הבתרונות, החתורים בקרקעות הלס של מישור הנגב הצפוני. לס הוא סוג קרקע שנוצר מאבק מדברי השוקע על גבול האזור הלח. הלס נאטם לאחר הרטבתו ולכן אין מי הגשם מחלחלים לתוכו, אלא זורמים על פניו. במקומות שהמים התחתרו בקרקע נוצרו ערוצים שהתעמקו עד ליצירת קניונים זעירים, שרוחבם לעתים פחות ממטר אחד וגובהם עד שלושה מטרים. הערוצים הראשוניים מושכים אליהם זרימות מהשטח וכך נוצר דגם ניקוז בדגם עץ, המאפיין את אזור הבתרונות. בתחום הניווט, שבו עסקינן, מהווים הערוצים מכשול לריצה, משמשים מקומות טובים להצבת תחנות, ומחייבים תכנון זהיר של המסלול מתחנה לתחנה. דוגמה מפותחת מאד של בתרונות בתחום מפת הניווט נמצאת מדרום-מזרח לקיבוץ. חורבת גממה, ראשית רוחמה, נמצאת בצפון-מערב המפה.
לאחר הניווט אפשר לסור ולראות את אתר הראשונים ברוחמה, את העיירה שדרות בהתפתחותה, את האנדרטה של חטיבת הנגב בצומת קמה, ואת שמורת פּוּרה (על הכביש לקרית-גת) בפריחתה החורפית.
נכתב על ידי מיכה נצר

 • הצעה לטיול באזור
 • על קיבוץ רוחמה ואתר ההתישבות שבו
 • אורחן רוחמה
 •  
  גבולות המפה
  ארועי עבר
  עונהתאריךתאורמועדון
  201615/09/2015מחזור 1אסא תל אביב
  200930/05/2009אליפות ישראל בניווט אופני הרים - יום 2אסא תל אביב
  200930/05/2009 אסא תל אביב
  תמונות מהשטח