Mountain Bike World Orienteering Championship 2009

 
 
Skip Navigation Links
עברית
News
Bulletins
Entry Forms
Championship Area
Event Center
Training Camp
Program
Entries
Results
Maps
Photos & Videos
Organizers
admin

 

LONG FINAL

Results of 1. stage
MEN
WOMEN

MEN

1.	195	Jackson Adrian		AUS	01:32:41			
2.	117	Gritsan Ruslan		RUS	01:35:25	+00:02:44	
3.	159	Barthelemy Matthieu	FRA	01:36:23	+00:03:42	
4.	176	Brun Pedersen Lasse	DEN	01:37:39	+00:04:58	
5.	175	Skovgaard Knudsen Erik	DEN	01:38:38	+00:05:57	
6.	177	Gasbjerg Torbjorn	DEN	01:38:56	+00:06:15	
7.	121	Glukhov Valery		RUS	01:39:10	+00:06:29	
8.	105	Okle Beat		SUI	01:39:14	+00:06:33	
9.	180	Hradil Jiri		CZE	01:39:40	+00:06:59	
10.	104	Schaffner Beat		SUI	01:40:50	+00:08:09	
11.	171	Erm Tonis		EST	01:41:34	+00:08:53	
12.	168	Saarela Samuli		FIN	01:42:24	+00:09:43	
13.	183	Tomecek Lubomir		CZE	01:42:39	+00:09:58	
14.	160	Toussaint Stephan	FRA	01:42:45	+00:10:04	
15.	167	Laurila Jussi		FIN	01:42:51	+00:10:10	
16.	106	Seger Simon		SUI	01:42:58	+00:10:17	
17.	113	Ramo Miguel		ESP	01:43:18	+00:10:37	
18.	187	Breitschadel Tobias	AUT	01:44:09	+00:11:28	
19.	119	Foliforov Anton		RUS	01:44:37	+00:11:56	
20.	163	Garde Yoann		FRA	01:45:14	+00:12:33	
21.	161	Souvray Clement		FRA	01:45:46	+00:13:05	
22.	120	Kornev Andrey		RUS	01:46:11	+00:13:30	
23.	162	Cahuzac Philippe	FRA	01:46:15	+00:13:34	
24.	118	Zhurkin Maxim		RUS	01:46:36	+00:13:55	
25.	173	Hallik Margus		EST	01:46:45	+00:14:04	
26.	179	Laciga Radek		CZE	01:48:24	+00:15:43	
27.	184	Lauerman Jan		CZE	01:48:45	+00:16:04	
28.	116	Korchagin Viktor	RUS	01:49:31	+00:16:50	
28.	151	Cohn Gahl		ISR	01:49:31	+00:16:50	
30.	125	Marques Daniel		POR	01:49:45	+00:17:04	
31.	126	Alipio Paulo		POR	01:50:43	+00:18:02	
32.	172	Malsroos Lauri		EST	01:52:00	+00:19:19	
33.	133	Pralgauskis Danielius	LTU	01:52:49	+00:20:08	
34.	145	Origgi Giaime		ITA	01:53:48	+00:21:07	
35.	135	Celkys Donatas		LTU	01:54:25	+00:21:44	
36.	146	Ruggiero Mario		ITA	01:55:07	+00:22:26	
37.	196	Niedbala Mateusz	POL	01:55:12	+00:22:31	
38.	164	Charles Lalevee Jean	FRA	01:55:37	+00:22:56	
39.	108	Wermelinger Rolf	SUI	01:56:48	+00:24:07	
40.	127	Ferreira Joao		POR	01:57:00	+00:24:19	
41.	112	Sancosmed Juan		ESP	01:57:05	+00:24:24	
42.	169	Turkka Tuukka		FIN	01:57:44	+00:25:03	
43.	101	Conn Andy		GBR	01:57:47	+00:25:06	
44.	156	Kohlschmidt Bernd	GER	01:58:30	+00:25:49	
45.	191	Gigon Christian		AUT	01:59:19	+00:26:38	
46.	143	Tada Munehiro		JPN	01:59:26	+00:26:45	
47.	144	Batticci Stefano	ITA	02:00:50	+00:28:09	
48.	190	Haselsberger Kevin	AUT	02:00:57	+00:28:16	
49.	129	Gromadka Maciej		POL	02:02:47	+00:30:06	
50.	189	Schachinger Bernhard	AUT	02:05:56	+00:33:15	
51.	110	Soria David		ESP	02:06:05	+00:33:24	
52.	107	Welti Hans		SUI	02:06:32	+00:33:51	
53.	153	Daniel Marosffy		HUN	02:09:26	+00:36:45	
54.	136	Zilinskas Tautvydas	LTU	02:17:39	+00:44:58	
55.	141	Tamaki Keiichi		JPN	02:23:43	+00:51:02	
	155	Michael Benjamin	GER	DISQ				
	181	Pospisek Marek		CZE	DISQ				
	188	Rief Andreas		AUT	DISQ				
	166	Saarinen Juho		FIN	DISQ				
	182	Sevcik Martin		CZE	DISQ				

WOMEN

1.	206	Schaffner Christine	SUI	01:31:11			
2.	251	Zinkl Sonja		AUT	01:33:00	+00:01:49	
3.	212	Bajtosova Hana		SVK	01:33:07	+00:01:56	
4.	236	Stengard Ingrid		FIN	01:34:00	+00:02:49	
5.	250	Gigon Michaela		AUT	01:34:24	+00:03:13	
6.	213	Chernikh Ksenia		RUS	01:35:03	+00:03:52	
7.	214	Mikryukova Nadya	RUS	01:36:05	+00:04:54	
8.	252	Hohenwarter Elisabeth	AUT	01:37:01	+00:05:50	
9.	244	Tichovska Martina	CZE	01:37:23	+00:06:12	
10.	218	Vinogradova Olga	RUS	01:37:49	+00:06:38	
11.	223	Arlauskiene Ramune	LTU	01:37:57	+00:06:46	
12.	243	La Carbonara Hana	CZE	01:39:27	+00:08:16	
13.	232	Fuzy Anna		HUN	01:42:13	+00:11:02	
14.	222	Kaminska Anna		POL	01:42:30	+00:11:19	
15.	216	Kononova Ekaterina	RUS	01:42:35	+00:11:24	
16.	208	Rothweiler Maja		SUI	01:42:40	+00:11:29	
17.	237	Korhonen Kirsi		FIN	01:43:16	+00:12:05	
18.	235	Hara Marika		FIN	01:43:41	+00:12:30	
19.	238	Pirkonen Kaisa		FIN	01:44:05	+00:12:54	
20.	247	Dolezalova Hana		CZE	01:45:16	+00:14:05	
21.	226	Miyauchi Sakiko		JPN	01:45:20	+00:14:09	
22.	233	Dannowski Anke		GER	01:46:22	+00:15:11	
23.	207	Jaggi Ursina		SUI	01:47:23	+00:16:12	
24.	225	Simkoniene Asta		LTU	01:48:29	+00:17:18	
25.	245	Lacigova Michaela	CZE	01:49:28	+00:18:17	
26.	227	Cipriani Milena		ITA	01:49:40	+00:18:29	
27.	255	Reinartaite Vaida	LTU	01:49:41	+00:18:30	
28.	229	Varotti Stella		ITA	01:51:38	+00:20:27	
29.	241	Hoffmann Nina		DEN	01:54:06	+00:22:55	
30.	230	Golan Yarden		ISR	01:54:13	+00:23:02	
31.	217	Sherbakova Natalia	RUS	01:54:31	+00:23:20	
32.	234	Barlet Gaelle		FRA	01:56:28	+00:25:17	
33.	253	Jackson Carolyn		AUS	01:56:49	+00:25:38	
34.	242	Brunstedt Pernille	DEN	01:57:22	+00:26:11	
35.	205	Bayliss Sarah		GBR	01:58:11	+00:27:00	
36.	201	Benham Emily		GBR	01:58:42	+00:27:31	
37.	240	Norregaard Anne-Mette	DEN	01:59:39	+00:28:28	
38.	220	Pontes Susana		POR	02:00:55	+00:29:44	
39.	209	Sanjuan Isabel		ESP	02:08:50	+00:37:39	
40.	211	Arroyo Susana		ESP	02:09:28	+00:38:17	
41.	202	Clayton Helen		GBR	02:09:49	+00:38:38	
42.	203	Harris Lucy		GBR	02:13:36	+00:42:25	
43.	231	Berris Michal		ISR	02:23:33	+00:52:22	
	224	Mickeviciute Karolina	LTU	DNS				
	256	Nemchenko Elene		RUS	DISQ				
	248	Paulickova Renata	CZE	DISQ				
	239	Vaher Maret		EST	DNS				
 
Israel Sport Orienteering Assoc.
International Orienteering Assoc.
Modiin Regional Municipality
Israel Ministry of Culture & Sport
Ayelet - The Federation of Non Olimpic Sport in Israel
Manara Cliff
Funkier
Neviot Mineral Water
Challenge אוכל עם מחשבה
Source Vagabound
מגזין אופניים
CTC יבואני TREK
Wheels of Love
KKL-JNF
Rudy Project
NEOT KEDUMIM - The Biblical Landscape Reserve in Israel
Yoav Regional Municipality
Mate Yehuda Regional Municipality
Yoav-Yehuda Tourism office