האיגוד לספורט הניווט בישראל

Israel Orienteering Association

מספר תוכנית בגפ"ן 38372

<-- לחץ כאן לתפריט

הארוע הראשון שלך

אז אתה מוכן לארוע הניווט הראשון שלך, מצאת את הארוע הקרוב, מה עכשיו?

הרשמה

לגבי אירועים מקומיים רבים, ניתן להירשם מראש דרך האתר, זה יכול לעזור למועדונים לתכנן כמה מפות עליהם להדפיס. (באירועים ארציים, הרישום המוקדם נדרש בדרך כלל עבור מתחרים בליגה.) אם לא נרשמת מראש, רישום בשטח ביום התחרות זמין לרוב באירועים מקומיים (יש לוודא זאת בפרטי התחרות המפורסמים כאן באתר). עבור מתחילים שזו להם הפעם הראשונה ניתן להירשם בשטח גם בארועים ארציים אולם זמני הזינוק האפשריים יהיו מוגבלים יותר במסלולים התחרותיים.
בשולחן הרישום תקבל את המידע ליום התחרות: כרטיס ניקוב ודף תאור תחנות. לרוב תאור התחנות מודפס על המפה ולא ניתן בנפרד. מפות ניתנות בזינוק למעט המסלול העממי, עבורו מקבלים את המפות בעת הרישום. המצפן בדרך כלל לא נדרש במסלולים העממים, אולם ייתכן שתרצה לנצל את ההזדמנות כדי להכיר את היסודות שלו. מצפן שטוח (סגנון סילבה) הוא המצפן המומלץ ביותר, ולעתים קרובות ניתן לרכוש אותו באירועים ארציים.

הדרכה למתחילים עשויה להיות זמינה. הקפד לשאול בעת ההרשמה/ או בשולחן הרישום בשטח.

כיצד לבחור את המסלול המתאים

כלל האצבע הוא, שאם אתה צריך לשאול, השאר במסלול הקצר/קצר+ עד שאתה מרגיש נוח עם הנהלים והדרישות של הניווט במסלול. צפה להשקיע 30-60 דקות על המסלול הקצר. (קרא עוד על מסלולי הניווט השונים).

מידע כללי על השטח, מסלולים, כללים לגבי האירוע, מצבים מיוחדים ו/או שינויים אחרונים יפורסמו במסגרת "דבר המתכנן", לעתים קרובות כחלק מהמידע המפורסם בפרטי הארוע באתר ובלוח המודעות בשטח.

תיאור התחנות מכיל מידע מדוייק על פריט הנוף לידו ממוקמת תחנת הביקורת. תיאורים אלו משתמשים בסמלים בין-לאומיים , המסלול העממי והקצר מלווים בדרך כלל בתאורי תחנות מילוליים.

לאחר הרישום, יוקצה לך זמן זינוק שירשם על כרטיס הביקורת או שאתה יכול להמשיך ישירות לשטח הזינוק, תלוי בסוג הארוע. זמני הזינוק מדורגים על מנת למזער עקיבה של המתחרים האחד אחרי השני, האסורה על פי תקנון התחרות.

היכון, הכן, רגע לאן אני הולך?

בהשמע אות הזינוק, תוכל לאסוף את מפת הניווט ולהתחיל לנוע אל תחנה מספר אחת. לפעמים נקודת ההתחלה של ניווט (מסומן על ידי משולש על המפה) תהיה מרוחקת מהנקודה ממנה מתחיל הניווט בפועל. בתיאור התחנות שבידך ינתנו הפרטים על משולש הזינוק וכל תחנות הביקורת כולל מספר קוד, סוג פריט הנוף. איזה, במידה ויותר מפריט אחד מופיע במעגל, המיקום היחסי של התחנה לעומת פריט הנוף ותיאורי מידע נוספים.

בכל תחנה יש מנסרה בצבע כתום ולבן, בדיוק בנקודה המתוארת. על עמוד התחנה יהיה מספר קוד, המתאים למספר שבתיאור התחנות שבידך, ומנקב מחטים (היוצר צורה הדומה לכתב ברייל בעת הניקוב). (במנסרה המציינת את תחילתו של ניווט לא יהיה קוד או מנקב.) השווה את הקודים והשתמש במנקב לסימון תיבה מספר 1 בכרטיס הביקורת. בחלק מהאירועים קיימות תחנות אלקטרוניות בנוסף למנקבי המחטים. המשך מתחנה לתחנה לאורך המסלול עד לסיום.

קו הסיום מצוי בקצה המשפך לאחר התחנה האחרונה הממוקמת לרוב בקרבת הצופים. זמן הסיום שלכם ירשם בעת מסירת כרטיס הביקורת. בדרך כלל אין צורך לנקב בקו הסיום (למעט במקרה של ניקוב אלקטרוני.) זמן הסיום שלך יצורף לרשימת התוצאות, שתפורסם בדרך כלל מיד לאחר הסיום ותוך יום או יומיים באתר האינטרנט של האיגוד. אם דילגת על תחנה או חרגת משעת הגג , אתה תהיה פסול (DISQ), ולא ירשם זמן סיום. אך אל דאגה - לכל אחד יכול להיות יום מפוקשש!

כמה כללים בסיסיים ואתיקה

  • עליך תמיד לדווח בעמדת הסיום עד שעת הגג, גם אם לא עברת בכל תחנות הביקורת.
  • יש לבקר בתחנות על פי הסדר המצויין במפה, למעט בתחרויות סקור
  • יש להתרחק מהתחנה לאחר ניקובה. השתהות לידה יכול להסגיר את המיקום למתחרים אחרים.
  • ניווט בדרך כלל ספורט ליחידים. מסיבה זו, עקיבה או סיוע לאחרים אסור, אלא אם אתה נע כחלק מקבוצה (בתחרות שבה מותר).
  • חברי קבוצה, אם מותר, חייבים להישאר יחד, כל אחד נושא ומנקב את כרטיס הביקורת שלו.
  • זוז הצידה על שבילים צרים עבור רצים מהירים.

אניה גרינברג, רכז הקליטה של האיגוד מסייע לנווטים חדשים שמחפשים סיוע אישי בטלפון או בפגישה מעבר למידע הקיים באינטרנט. הינך מוזמן לפנות אליו בטלפון 054-5749800, או במייל anya.grinberg@gmail.com. רן ישמח לייעץ לך בטלפון או במייל, להפגש עימך בניווט הקרוב וללוות את צעדיך הראשונים בספורט הניווט